Trening Chi Sao

TEKST: SIFU ANDRZEJ SZUSZKIEWICZ

data: listopad 2005

Jedna z Najbardziej Unikalnych Metod Treningu Wing Chun Kung Fu Chi Sao, jest treningiem tzw. lepkich rąk. Jest to podstawowy trening reakcji w zwarciu. Trening Chi Sao należy początkowo wykonywać z partnerem, do którego mamy zaufanie, aby pozbyć się lęku przed kontuzją. Ważnym jest aby ciało i umysł były zrelaksowane. Jeśli mięśnie są zbyt napięte jest mało prawdopodobne, że będziemy reagować Mistrz Didier Beddar i Sifu Andrzej Szuszkiewiczswobodnie utrzymując przy tym prawidłową koordynację. Istotnym jest, aby praktyk powtórzył akcję jeśli nie uda mu się zablokować uderzenia. Pozwala to wykryć błąd i poprawić go. Na przykład, nie zablokowanie uderzenia może być spowodowane brakiem równowagi w pozycji, skierowaniem energii w złym kierunku, nie wykryciem zagrożenia poprzez inne kończyny.

Podstawowym zadaniem Chi Sao jest rozwijanie reakcji w kontakcie dotykowym. Reakcja to możliwość odpowiedzi na daną sytuację w odpowiedni sposób, reakcje muszą stać się nawykiem. Tak wiec jedynym sposobem, na zmianę nawyków jest poprawne powtarzanie ćwiczeń. Praktyk musi powtarzać ćwiczenie tak często, aż stanie się ono nawykiem. Praktyk zanim zacznie ćwiczyć Chi Sao powinien wprowadzić swój umysł w odpowiedni stan poprzez wykonanie formy małej myśli - Siu Lim Tao przed ćwiczeniem, jak i po. Powoduje, to że energia jest kierowana we właściwym kierunku i upewnia nas, że łokieć chroni nasze ciało, a pozycja jest zrównoważona.

Bardzo ważnym jest, jeśli praktyk chce wykorzystać reakcję w rzeczywistej sytuacji, aby myślał o celu tych ćwiczeń, czyli o unieruchomieniu przeciwnika. Pierwszą zasadą, jest uderzenie w otwarte miejsca przeciwnika. Drugą zasadą, jest kontrolowanie łokcia przeciwnika. Trzecią zasadą jest to, że jeśli ramiona przeciwnika są skrzyżowane musisz sprowadzić je na dół, aby otworzyć sobie tzw. furtkę (otwarte miejsce). Najważniejsza jest czwarta zasada, jeśli z punktu kontaktu odkryjesz, że energia przeciwnika nie jest skierowana do siebie, powinieneś stracić punkt kontaktu. Zwykle powoduje to otwarcie furtki i praktyk powinien to wykorzystać.

Zasady treningu Chi - sao są podobne do łowienia ryb. Wędkarz jest całkowicie zdany na czułość punktu kontaktu, oceniając energię na drugim końcu liny w przypadku gdy ryba atakuje przynętę. Wędkarz używa swojej wrażliwości do natychmiastowej reakcji na nagłe drgania liny, podcinając ją aby zahaczyć rybę. W przypadku Chi - sao punkt kontaktu może znajdować się na jednej z wielu powierzchni. Praktyk kieruje swoją energię z punktu kontaktu ku środkowi ciała przeciwnika, gdzie znajdują się punkty witalne. Są one bardzo wrażliwe na uderzenia.

Rozwój energii, może być osiągnięty poprzez trening formy Siu Lim Tao. Jest ona zbiorem sekwencji ćwiczeń, które pomagają rozwijać Chi - energię wewnętrzną, mięśnie, jak również poprawić równowagę i koordynację. Walka może być podzielona na pięć etapów:

1. Etap przed kontaktem - praktyk używa reakcji wzrokowej.

2. Etap kontaktu - praktyk reaguje zarówno na kontakt jak i reakcje wzrokową.

3. Etap wymiany - praktyk reaguje zarówno na kontakt jak i reakcje wzrokową.

4. Etap odwrotu - praktyk reaguje wzrokowo

5. Etap pościgu - praktyk reaguje głównie wzrokowo.

Zwycięstwo lub porażka będzie zależała od tego jak dobrze praktyk będzie walczył w etapach walki w zwarciu tj. w etapie kontaktu i wymiany. W etapie kontaktu i wymiany, praktyk Wing Chun z punktu dotyku może przewidzieć działanie ręki albo nogi. Jest to bardzo użyteczne, ponieważ ręka lub noga są poza zasięgiem wzroku praktyka. Każdy ruch ręki lub nogi niestykających się może być wykryty poprzez punkt lub powierzchnię kontaktu. Nieporozumieniem jest uważanie Chi Sao przez laików i niedoświadczonych praktyków Wing Chun za pojedynek. Jednak podstawowym celem Chi Sao jest opanowanie reakcji na kontakt i odpowiednim ćwiczeniem do treningu reakcji w zwarciu.