108 drewianych manekinów...
108 kombinacji...

TEKST: SIFU ANDRZEJ SZUSZKIEWICZ

data: październik 2005

Przyrząd treningowy jakim jest drewniany manekin (Mok Jan Jong), powinien zainteresować, każdego praktyka Kung Fu, który pragnie poszerzać swoje umiejętności i horyzonty w dziedzinie sztuk walki. drewniany manekinHistoria drewnianego manekina sięga czasów klasztoru Shaolin. Istniał‚ tam korytarz, wzdłuż, którego ustawionych było 108 drewnianych manekinów. Uczniowie musieli przejść przez ten korytarz wykonując ręcznie techniki na każdym z manekinów w określonym czasie, odmierzanym przez palące się kadzidło. Manekiny były tak ustawione, aby uczniowie musieli wykonać 108 kombinacji zanim osiągną koniec korytarza, a każdy z tych manekinów oznaczał‚ nowego przeciwnika. Po najeździe Mandżurów na Chiny cała wiedza zawierająca konstrukcje manekinów przepadła. Od tego czasu używamy jednego manekina w naszym treningu i na nim wykonujemy 108 ręcznych technik. W późniejszym okresie w południowych Chinach Wing Chun był‚ praktykowany na łodziach. Wykorzystywano wówczas maszt jako korpus manekina z ramionami i nogami mocowanymi w trakcie treningu. Gdy styl stał się popularny, również na lądzie zastosowano podobną metodę. Kopano głęboki dół‚ (na 3 lub 4 stopy) wsadzano tam pień o wysokości około 8/9 stóp, tak więc w gruncie rzeczy nie był‚ to manekin jakiego używamy obecnie. Ten szczególny rodzaj manekina nazywał‚ się sai jong, co znaczy martwy drewniany manekin, w związku z jego "nieżywotnością i nieelastycznością…". W późniejszym czasie wymyślono mocowanie drewnianego manekina na elastycznej ramie, podobnej do tej, której używamy obecnie i dlatego jest nazywany san jong - "żywy drewniany manekin". Obecnie rozpowszechniona jest nazwa: Mok Jan Jong.

Jednym z pierwszych manekinów tego rodzaju, którego używamy obecnie, został wykonany w Hong Kongu w 1952 roku. Stolarz otrzymał tylko odręczny rysunek (niezbyt dokładny) wykonany przez Yip Mana. Ramiona znajdowały się zbyt blisko siebie i dlatego nie było miejsca do manewrowania pomiędzy nimi. W tym czasie był tylko jeden stolarz zatrudniony do robienia Mok Jan Jong. Nawet kształt manekina był‚ utrzymywany w tajemnicy przez długi czas. Tak więc do 1954 roku było (nie więcej niż 6 drewnianych manekinów w Hong Kongu).Jeden z nich znajdował‚ się w kuchni u Yip Mana. Manekin ten nie był‚ w szerokim użyciu. Nawet ludzie, którzy trenowali w szkole u Yip Mana nie mogli oglądać, ani używać Mok Jan Jong. Kiedy nie używano go, ramiona były wyjęte a cały manekin przykryty. Podejście do treningu i możliwości treningu na drewnianym manekinie różnią się od tego jak dziś myślimy i trenujemy. W Wing Chun trenujemy realne formy, które rozwijają poruszanie się, pracę stóp, koordynację, techniki, energię, etc. Trening na drewnianym manekinie daje praktyczną wiedzę i doświadczenie w zastosowaniu technik w rzeczywistych sytuacjach, oraz rozwija umiejętności walki i uderzeń w punkty witalne.

Techniki Mok Jan Jong są nauczane stopniowo. Używając manekina staramy się ćwiczyć dokładność, precyzję, wyczucie czasu, jak również ruchliwość przez efektywne użycie nóg. Powinniśmy ćwiczyć używając naszej wyobrażni, tzn. wyobrażać sobie drewnianego manekina jako żywego przeciwnika i nie traktować go jak martwy przedmiot. Dla przykładu Chińczycy od dawna używali umiejętności "wizualizacji", umiejętności, którą można zastosować do treningu sztuk walki, szczególnie z zastosowaniem drewnianego manekina. Musi on być wyobrażany jako żywy przeciwnik. Nauka realnej walki, jest bardzo trudna. Można oczywiście poprzez wizualizację, tworzyć strategię, rozwijać poprawne reakcje i wane jest użycie takich metod przy treningu Mok Jan Jong. Najpoważniejszym błędem jest to, że ludzie stają się manekinami. Podczas treningu z czymś tak twardym łatwo samemu stać się twardym. Jest to błędem ponieważ ruch staje się zbyt sztywny, przez co brakuje mu elastyczności i giętkości. Środkiem zaradczym jest obicie manekina (np. filcem), aby można był‚o go używać bez zbytniego utwardzania ciała. Innym błędem jest wykonywanie technik tylko na samym manekinie. Pomocne w uzyskaniu giętkości i miękkości jest trenowanie samej formy bez manekina. Jeżeli ciągle uderzasz w bok drewna i używasz ciała do uzyskania dużej siły, możesz tracić równowagę.

Nie możemy zapomnieć o treningu technik drewnianego manekina z partnerem. Jest to trening rzeczywisty sprawdzający te wszystkie cechy tj.: wizualizację, technikę, równowagę, siłę i strategię. Mok Jan Jong uczy również przejmowania ataku naszego przeciwnika. Jest bardzo dobry do rozwijania umiejętności blokowania, absorbowania kontaktu i przesuwania siły. Pomaga również rozwijać wyczucie czasu, dokładnośći i pracę stóp. Plusem jest również możliwość treningu samemu kiedy nie ma się nikogo pod ręką. Tak więc manekin jest jak książka, jest źródłem wiedzy i rozwoju, ale nie jest odpowiedzią, jeśli ktoś zadaje pytanie nie możemy rzucić w niego książką jako odpowiedzią. Wiedza jest w książce, musimy ją czytać i przerabiać na własny użytek.