Kettlebells - Girya Sport

Kilkaset lat tradycji

Girya to rosyjskie odważniki z żeliwa w kształcie kuli z rączką. Używano je setki lat jako uniwersalne narzędzie do wzmocnienia siły i wytrzymałości całego ciała. Najstarsze egzemplarze były sygnowane podobizną cara panującego w danym czasie w Rosji. Popularność odważników girya wynikała zapewne z kultu siły wśród Rosjan. Stale organizowano wszelakie zawody wytrzymałości i siły. Rosyjscy atleci, którzy trenowali z girya nazywano girevikami, zaś zdobywca tytułu najsilniejszego człowieka określano mianem Bogatira. Konkursy były wówczas formą rozrywki, gdzie Rosjanie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami. Dopiero po drugiej wojnie światowej girya przerodzi się w dyscyplinę sportową. Żaden inny przyrząd trenngowy nie będzie tak popularny jak kettlebell.

Pierwsze oficjalne zawody odbyły się w 1948 roku. Rok później Girevoy Sport zostanie uznany narodową dyscyplinę Radzieckich Republik. Obecnie Girevoy Sport jest jedną z dynamiczniej rozwijających się dyscyplin siłowych na świecie. Najmocniej rozwija się w USA, prawdopodobnie dzięki działalności Pavla Tsatsouline'a. Były członek słóżb specjalnych Rosji po migracji do Stanów, zajął się trenowaniem sił zbrojnych USA. Do swojego planu treningowego dołączył rosyjskie girya i uzyskał niezwykłe postępy wśród podopiecznych. Tsatsouline opublikował kilka podręczników do budowania siły w oparciu o odważniki girya. Warto poczytać!

Dla kogo Girya?

Od jakiegoś czasu również w Polsce girya zdobywają licznych zwolenników. Do swoich programów treningowych dołączyli je zawodnycy MMA, trenerzy Kickboxingu, boxu, jujutsu, kung fu... wszędzie tam gdzie wymagana jest dynamiczna siła, odważniki girya sprawdzają się doskonale, bowiem girya ma przesunięty środek ciężkości, co powoduje ciągły nacisk na mięśnie. Trening wymaga koordynacji i zaangażowania dużej ilości mięśni, a jeśli użyjemy dużych cięzarów znacznie wspomożemy przyrost siły funkcjonalnej.

Girya lubią kobiety i kobiety lubią Girya. Stosowanie umiarkowanych ciężarów powoduje gibką i smukła sylwetkę. Skutecznie spala tkankę tłuszczową na udach i pośladkach. Do tego trening daje wiele satysfakcji i poprawia samooocenę.

Efekty treningu

Girya to nie jest kolejna moda, to konkretne rezultaty potwierdzone wiekową historią. Trenując kettlami uzyskasz:
- niesamowita wytrzymałość
- trwałą poprawę kondycji
- większą koordynację ruchową
- większą odporność psychiczną
- wzmocnienie mięśni, stawów i więzadeł (trening wymusza prawidłową postawę ciała przy podnoszeniu odważnika)
- zwiększenie siły dynamicznej, niezbędnej w większości dyscyplin sportowych, m.in. w sportach walki
- przyspieszenie utraty tkanki tłuszczowej
- możliwość treningu wszędzie, gdzie jesteś!

 

Zapisy i informacje o warsztatach

Kilka przykładów rodem z Rosji, oraz fabryka kettlebells...

   

 

 

A R T Y K U Ł Y

Styl Wing Chun Kuen Kung Fu

TEKST: SIFU ANDRZEJ SZUSZKIEWICZ

Uderzenia Wing Chun to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów systemu, urosły do roli wręcz magicznej techniki powalania przeciwnika. Tymczasem idea szybkich serii uderzeń w Wing Chun jest bardzo prosta: uderzaj w linii prostej po najkrótszej możliwej drodze, między pięścią a celem uderzenia. Uderzenia są zwykle wyprowadzane w szybkich seriach, tzw. uderzenia łańcuchowe. Jeżeli są wykonywanie poprawnie, potrafią mocno zdezorientować przeciwnika i zakończyć starcie...

WIĘCEJ