Tai Chi stylu Chen

 

Xin Yi Hun Yuan Taiji Quan

Tai Chi to jedna z popularniejszych form ruchowych na świecie. Swój sukces i popularność zawdzięcza opracowaniu doskonałych technik na osiągnięcie i utrzymanie zdrowia fizycznego i umysłowego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Tai Chi ma kilaset lat historii za sobą. Za cel stawia sobie nie czynienie krzywdy innym, a polepszanie jakości swojego zdrowia i samopoczucia.

Tai Chi to rodzaj płynnych, spokojnych ruchów połączonych z medytacją. Podczas wykonywania ćwiczeń, oddech jest spokojny, umysł oczyszczony i spokojna świadomość. Praktyka Tai Chi rozwija zdolność koncentracji i koordynacji ciała, tai chi chenwzrasta wewnętrzna siła, gibkość, zwinność i elastyczność ciała. Praktykując Tai Chi naprawdę pracujesz całym sobą, wykorzystuje energię całego swojego ciała i umysłu w opanowanie i wykonanie określonej sekwencji ruchów.

 

Tai Chi to jedyna wersja Kung Fu, którą można praktykować przez całe życie. Wykonywanie serii ruchów poprawnie jest niezależne od wieku, można dobrać taki zestaw na jaki pozwala nasza kondycja. Repertuar jest niezwykle bogaty. Możesz wykonywać bardziej lub mniej skomplikowane formy. Możesz wykowywać je dynamicznie i ekspresyjnie albo wewnętrznie, spokojnie. Możesz uczynić z Tai Chi najpiękniejszą sztukę walki.

 

Mistrz Han Kui Yuan

Mistrz Han Kui Yuan urodził się w Pekinie w 1948 roku. Naukę sztuk walki zaczą w wieku lat pięciu. Jego pierwszym nauczycielem był dziadek Han Hong-Bing, który był słynnym mistrzem sztuk walki w ówczesnych czasach. Był mistrzem Pao Chui stylu Shaolin jak również Wu Taji Quan.

Gdy zmarł Han Hon-Bing rolę nauczyciela przejął ojciec, który był również biegły w stylach Shaolin. Han Hui-Yuan pobierał nauki od ojca przez 10 kolejnych lat. Pewnego razu, gdy niósł na swoich barkach dużą beczkę, doznał urazu szyi, przez co nie mógł dalej praktykować sztuk walki. Zdecydował się na dłuższe leczenie aby uniknąć operacji chirurgicznej. Wtedy jeden z przyjaciół ojca, przedstawił kogoś kto może pomóc w tej sytuacji.

Znajomy zabrał Han Kui-Yuana do pobliskiego parku, gdzie Tian Xiu-Chen nauczał technik Chen Taji Quan. Mistrz Tian był wowczas jednym w większych uczniów Wielkiego Mistrza Chen Fa-Ke. Han Kui_Yuan był zachwycona harmonią ruchów mistrza Tian. Rozpoczął treningi mając nadzieję na szybki powrót do zdrowia.

Po trzech latach praktyki, jego dolegliwości zniknęły, beż pomocy chirurgicznej. Zainspirowany postępami własnej rekonwalescencji, włożył więcej wysiłku w swoją naukę. Mistrz Tian, widząc zaangażowanie ucznia, przekazywał mu więcej i poświęcał więcej uwagi. Wkrótce Han Kui_Yuan był jednym z najlepszych uczniów i zaczął sam nauczać innych, chwaląc imię swojego nauczyciela.

Po nagłej śmierci Mistrza Tian Xiu-Che, Han Kui-Yuan został przyjęty jako uczeń Fen Zhi-Qiang. Tak jak w przypadku poprzedniego mistrza, znowu zgłębiał wiedzę od ucznia Chen Fa-Ke. Wkrótce Mistrz Feng przyjął Han Kui-Yuana jako swojego najbliższego ucznia, któremu przekazywał już indywidualnie swoją wiedzę. Podczas 20 lat nauczania w Pekinie Mistrz Feng przyjął tylko 4 uczniów, których szkolił indywidualnie.

Obecnie Han Kui-Yuan żyje na Węgrzech, gdzie od 1997 roku uczy Chen Taiji Quan, leczy oraz naucza metod naturalnej medycyny chińskiej.

 

Zapisy i informacje o seminariach

Treningi Tai Chi

Mistrz Han Kui Yuan - forma Chen Taiji 48 ruchów

Qi Gong Osiem Kawałków Brokatu Wudang {Wudang Ba Duan Jin}

Master Yuan, Wudang Taiji QiGong

 

 

A R T Y K U Ł Y

 

Miecze motylkowe w stylu Wing Chun Kuen

TEKST: SIFU ANDRZEJ SZUSZKIEWICZ

Istniały dwa typy szerokiego miecza: jeden stosowany przez jeźdźców, drugi przez pieszych. Do pierwszej kategorii należą między innymi takie miecze jak: ma dao - szabla, tai cham dao - wielki tasak, kwan dao - zielony smok przesłaniający księżyc. Do drugiego typu zaliczamy miecz gęsich piór, miecz wielkiego dzwonu, ręczny szeroki miecz i miecz motylkowy. Do dzisiaj znanych jest ponad czterdzieści rodzajów szerokiego miecza. Jednak największą popularność, szczególnie w południowych Chinach, zdobyły miecze motylkowe...

WIĘCEJ

 

Trening Chi Sao

TEKST: SIFU ANDRZEJ SZUSZKIEWICZ

Jedna z najbardziej unikalnych metod treningu Wing Chun Kung Fu - Chi Sao, jest treningiem tzw. lepkich rąk. Jest to podstawowy trening reakcji w zwarciu. Trening Chi Sao należy początkowo wykonywać z partnerem, do którego mamy zaufanie, aby pozbyć się lęku przed kontuzją. Ważnym jest aby ciało i umysł były zrelaksowane. Jeśli mięśnie są zbyt napięte jest mało prawdopodobne, że będziemy reagować swobodnie...

WIĘCEJ